Srovnání právních předpisů AML v Evropě a Spojených státech

Datum uveřejnění:
24.7.2023

Abstrakt:
Odborný článek má za cíl seznámit veřejnost stran porovnání právních předpisů týkajících se AML zákona v Evropě a ve Spojených státech Amerických.

Klíčová slova:
AML zákon, Anti-Money Laundering, opatření proti praní špinavých peněz, Evropa vs. Spojené státy Americké.

Autor:
Autorem článku je Jan Malý, realitní zprostředkovatel, který se zaměřuje na vzdělávání veřejnosti stran právních předpisů vztahujících se na realitní zprostředkovatele s úzkým zaměřením na implementaci zákona č. 253/2008 Sb., v rámci realitního zprostředkování a jeho exekuci. Autor vychází z platné zákonné úpravy a z jeho praxe.

Teoretická část:
Právní předpisy týkající se povinností proti praní špinavých peněz (AML) jsou klíčové v boji proti finanční kriminalitě na celém světě. Jak Evropa, tak Spojené státy mají rozsáhlé právní rámce stran AML zákona, ovšem jsou zde významné rozdíly v jejich přístupech. Tento článek má za cíl podrobně rozebrat klíčové podobnosti a rozdíly mezi zákony proti praní peněz v Evropě a Spojených státech Amerických.

Praktická část:

Evropa:
Právní předpisy v oblasti boje proti praní peněz v Evropě se řídí směrnicemi Evropské unie proti praní špinavých peněz. Tyto právní směrnice vytvářejí společný regulační právní rámec napříč členskými státy EU a podporují spolupráci a sdílení informací. Směrnice EU se vztahují na různá odvětví, včetně bank, finančních institucí, realitních makléřů a advokátů. Směrnice EU v oblasti boje proti praní peněz vyžadují, aby subjekty prováděly opatření hloubkové kontroly klienta, včetně identifikace skutečných vlastníků a ověřování identity zákazníků. U politicky exponovaných osob a vysoce rizikových zákazníků je vyžadována zvýšená náležitá péče. Členské státy EU zřídily finanční zpravodajské jednotky odpovědné za přijímání a analýzu zpráv o podezřelých transakcích od ohlašujících subjektů. Tyto zprávy jsou klíčové pro identifikaci potenciálních aktivit praní špinavých peněz a boj s terorismem.

Spojené státy Americké:
Mezi hlavní zákony v oblasti boje proti praní peněz ve Spojených státech Amerických patří zákon o bankovním tajemství (BSA), zákon USA PATRIOT Act a sít pro odhalování finančních zločinů (FinCEN). Tyto zákony ukládají finančním institucím povinnost zavádět interní regulaci v oblasti AML a hlásit podezřelé transakce. BSA nařizuje bankám a dalším finančním institucím dodržování AML zákona. Zákon USA PATRIOT Act rozšířuje předpisy proti praní peněz o další subjekty jako například pojišťovny. BSA také nařizuje postupy se zaměřením na identifikaci skutečného vlastnictví účtů. Finanční instituce jsou povinny zavést postupy založené na riziku a vést záznamy o zákaznických informacích. FinCEN přijímá a analyzuje zprávy SAR (Suspicious Activity Reports) podávané finančními institucemi. SAR hrají zásadní roli při usnadňování vyšetřování finančních trestných činů vymáháním práva. Regulační agentury jako FinCEN, Úřad měnové kontroly (OCC) a Úřad pro regulaci finančního odvětví (FINRA) prosazují ve Spojených státech předpisy proti praní peněz. Porušení může vést k vysokým pokutám, sankcím nebo trestnímu stíhání podobně jako tomu je v Evropě.

Závěr:
Evropská unie i Spojené státy Americké mají poměrně komplexní zákony proti praní špinavých peněz a financování terorismu zaměřené na boj proti praní špinavých peněz a financování terorismu, ovšem existují zde velké rozdíly v regulačních rámcích, rozsahu a donucovacích prostředcích pro jejich plnění. Závěrem lze uvést, že klíčem pro úspěšný boj proti zneužívání finančního systému k páchání trestné činnosti a financování terorismu je spolupráce je komplexní implementace právních předpisů do praxe každého z povinných subjektů, ať už se jedná o Spojené státy Americké anebo Evropskou unii.