Rodné číslo v roce 1939?
31.10.2021Již přes rok pomáhám klientům otevírat dodatečná dědictví k nemovitostem. Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových na svých webových stránkách uvádí pouze obecný postup, jak začít s otevřením dědického řízení. V průběhu dědického řízení se můžete setkat s různými nástrahami, jako špatně uvedené rodné číslo, překlep v datumu narození, či chybou ve jménu. Tohle vše se dá vcelku jednoduše opravit a řešit, jen se prodlouží doba, po kterou jste vlastník nemovitosti.
V květnu 2021 se otevíralo dědictví, kde vlastník nemovitosti byl občan Slovenské republiky a nemovitost leží na území České republiky. Takové dědictví probíhá v České republice, kde je postupováno podle právního řádu Slovenské republiky, neboť mezi Slovenskou republikou a Českou republikou je dosud platná mezinárodní smlouva o právní pomoci poskytované justičními orgány a o úpravě některých právních vztahů v občanských a trestních věcech ze dne 29.10.1992. (sdělení č.209/1993 ministerstva zahraničních věci). V tomto případě vlastník nemovitosti byl již několik let mrtvý a hledali se živí dědicové. Dědic se našel a dědictví proběhlo za použití předpisů platných ke dni úmrtí vlastníka nemovitosti.
Při prodeji dané nemovitosti došlo k otázce, jak převod nemovitosti udělat. Dědic, nový vlastník, měl uvedeno na listu vlastnictví v bodě identifikátor datum narození, neboť byl narozen v roce, kdy rodné číslo na rodném listu nebylo uvedeno, ačkoliv rodné číslo měl nový vlastník uvedené v občanském průkazu. Po konzultaci s katastrální úřadem, kdy ani tento správní úřad nevěděl, jak se k této záležitosti postavit, se udělala kupní smlouva, kde bylo uvedeno rodné číslo a přikládala se ověřená kopie rodného listu vlastníka nemovitosti. Věřím, že katastr nemovitostí to zpracuje bez dalších výhrad.
Oblastní zástupce pro okres Třebíč
Ing. Lenka Chybová
Zpět