Realitní kanceláře versus pomoc sociálně slabým jedincům
21.9.2022Autor článku:
Jan Malý, realitní makléř
Datum uveřejnění:
21.9.2022
Klíčová slova:
Realitní kanceláře, realitní makléř, pomoc sociálně slabým jedincům, sociální bydlení.
Teoretická část:
Zatímco realitní makléři se obvykle zaměřují na realizaci vysoce ziskových transakcí s nemovitostmi, mají také potenciál významně ovlivnit řešení chudoby a sociální nerovnosti. Tento článek se zaobírá různými způsoby, jakými mohou realitní kanceláře a makléři v České republice přispět k začlení sociálně slabých jedinců do společnosti a řešení jejich bytové situace.
Praktická část:
Auto článku níže uvádí své poznatky či vlastní implementace z jeho praxe, které mají za cíl začlenění sociálně slabých jedinců do společnosti a řešení jejich bytové situace.
Realitní kanceláře či makléři mohou spolupracovat s developery a bytovými úřady na podpoře rozvoje projektů cenově dostupného bydlení v oblastech s nedostatečnou obsluhou. Prosazováním výstavby cenově dostupných bytových jednotek a usnadněním přístupu k možnostem financování mohou realitní zprostředkovatelé pomoci jednotlivcům a rodinám s nízkými příjmy zajistit bezpečné a dostupné řešení bydlení.
Realitní kanceláře či makléři mohou organizovat komunitní programy a vzdělávací semináře s cílem poskytnout cenné informace a zdroje znevýhodněným komunitám osob. Témata mohou zahrnovat finanční gramotnost, připravenost na vlastnictví domu a programy pomoci při pronájmu.
Realitní kanceláře či makléři mohou navazovat partnerství s neziskovými organizacemi a charitativními nadacemi, které se věnují řešení chudoby a bezdomovectví. Využitím svých odborných znalostí a zdrojů mohou zástupci podporovat neziskové iniciativy, jako jsou programy přechodného bydlení, služby prevence bezdomovectví a programy pomoci s bydlením pro sociálně slabé jedince.
Autor článku uvádí, že se sám již od roku 2014 zabývá aktivní participací na projektu sociálního bydlení jakožto realitní makléř a komunitní manažer, když cílem tohoto projektu je nabídka hůře pronajímatelných nemovitostí v brněnské čtvrti Husovice sociálně slabým jedincům, když výsledkem je, že tito lidé se obvykle přizpůsobí podmínkám, zajistí si stabilní zaměstnání a zdržují se páchání trestné činnosti, když jejich motací je poskytnutá příležitost ze strany autora článku a vidina dlouhodobého cenově dostupného bydlení.
Kromě jiného realitní kanceláře či makléři mohou nabízet “pro bono” služby nebo dobrovolně věnovat svůj čas pomoci jednotlivcům, kteří čelí bytové krizi nebo bezdomovectví. Může se jednat o poskytování bezplatných konzultací, sjednávání nájemních smluv jménem nájemníků nebo propojování klientů s podpůrnými službami z různých neziskových organizací, například Červený kříž anebo Podané ruce.
Závěr:
Realitní kanceláře či makléři v České republice mají příležitost využít své dovednosti k řešení chudoby a nerovnosti v bydlení ve svých místech působení. Přijetím přístupu k sociální odpovědnosti a aktivním zapojením do iniciativ, které pozvedají znevýhodněné, mohou realitní makléři hrát zásadní roli při vytváření spravedlivější a inkluzivnější společnosti. Prostřednictvím společného úsilí a kolektivní akce mohou realitní kanceláře či makléři významně změnit životy těch, kteří to nejvíce potřebují, a nakonec přispět k jasnější a prosperující budoucnosti pro všechny.
Zpět