Proč být především členem Realitní komory ČR

4.9.2024

Je jeden důležitý aspekt členství v komoře, který si možná makléři a majitelé realitních kanceláří neuvědomují. Komora, samozřejmě kromě důležitých oborových informací, aktualit ze světa realit, vzdělávání a benefitů od partnerů komory, řeší také množství stížností od laické veřejnosti, která se na komoru obrací v případě, kdy řeší nějaký problém v rámci prodeje anebo nákupu nemovitosti. Bohužel laická veřejnost není ještě úplně dobře informována o realitním zákoně a povinnostech realitních kanceláří a makléřů v rámci jejich poskytované služby.

Často mají informace od kamarádů a známých a vycházejí mylně z předpokladu, že za všechny problémy, které řeší v souvislosti s prodejem, anebo nákupem nemovitostí může realitní zprostředkovatel, což v cca 90 % případů není pravdou.

Zástupci komory proto trpělivě informují a řeší i za Vás stížnosti klientů a informují je přesně o příčinách a řešeních problémů, což je také jedno z poslání komory, a to informování veřejnosti a v roli mediátora poskytnout pomoc, radu, řešení v obtížných situacích. Často si stěžovatel uvědomí, že problémy si způsobil sám anebo třetí osoba, která nemá s prací realitního zprostředkovatele žádnou spojitost a ten naopak postupoval odborně a erudovaně. I to je práce komory, která není vidět, ale je důležitá pro pozvednutí tohoto často dehonestováno oboru.

Členstvím v komoře tedy nejen že získáváte podporu a informace, ale i ochranu před jednáním, které není fér a poškozovalo by Vás v situaci, kdy je stížnost neoprávněná. Samozřejmě oprávněným stížnostem je věnována náležitá pozornost a jsou řešeny transparentně a věcně.

Važme si tedy členství v instituci, která nejen že sdružuje realitní profesionály, ale také jim poskytuje podporu a pravidelně důležité informace.

Mgr. Bc. Radim Kostaňuk, MBA
Zástupce RKČR