Povinnosti vyplývající z AML zákona ve vztahu k zamezení financování terorismu

11.4.2023

Autor článku:
Jan Malý, realitní makléř

Datum uveřejnění:
11.4.2023

Abstrakt:
Odborný článek má za cíl seznámit veřejnost stran povinností vyplývajících z AML zákona ve vztahu k zamezení financování terorismu za účelem posílení globální bezpečnosti

Klíčová slova:
AML zákon, Anti-Money Laundering, opatření proti praní špinavých peněz, Spojené státy Americké.

Teoretická část:
Praní špinavých peněz zahrnuje zastírání původu nezákonně získaných finančních prostředků, aby se jevily jako legitimní a získané legálním způsobem. Teroristické organizace často využívají stejné techniky k financování svých operací, včetně náboru, výcviku a nákupu zbraní či jiných prostředků.Praním špinavých peněz prostřednictvím zdánlivě legitimních kanálů mohou teroristé financovat aktivity a vyhýbat se odhalení orgány činnými v trestním řízení.

Praktická část:
Zákony a předpisy týkající se boje proti praní peněz jsou navrženy tak, aby odhalovaly a předcházely praní špinavých peněz, což vyžaduje, aby finanční instituce zavedly opatření tzv. “due diligence” a oznamovaly podezřelé transakce. Opatření proti financování terorismu se konkrétně zaměřují na narušení toku finančních prostředků do teroristických organizací a zaměřují se na jednotlivce a subjekty zapojené do financování nebo podpory teroristických aktivit.

Tzv. “Customer Due Diligence” (dále jen “CDD”) předpisy AML nařizují identifikaci a ověření identity zákazníků, včetně skutečných vlastníků. U vysoce rizikových zákazníků, včetně politicky exponovaných osob a neziskových organizací, je vždy vyžadována zvýšená “due diligence”. Finanční instituce včetně realitních makléřů jsou povinny hlásit podezřelé transakce regulačním orgánům, jako jsou finanční zpravodajské jednotky, konkrétně v České republice se jedná o Finanční Analytický Úřad (dále jen “FAU”), které analyzují informace na potenciální spojení s praním špinavých peněz nebo financováním terorismu. Pro účinný boj proti přeshraniční finanční trestné činnosti je nezbytná spolupráce mezi jednotlivými zeměmi.

Pokud se týká Spojených států Amerických, značný pokrok ve finančních technologiích (FinTech) a virtuálních měnách představuje nové výzvy pro vlastní realizaci v oblasti boje proti praní peněz či “CTF”, neboť pachatelé trestné činnosti, zejména pak teroristé, často využívají digitální platformy k praní špinavých peněz a financování terorismu.

Je třeba si uvědomit, že metody financování terorismu se nadále vyvíjejí, což vyžaduje správné reakce ze strany regulačních orgánů a orgánů činných v trestním řízení. Analýza zpravodajských informací je zásadní pro udržení náskoku před vznikajícími hrozbami.

Závěr:
Boj proti praní špinavých peněz a financování terorismu vyžaduje mnohostranný přístup, který zahrnuje adekvátní regulační rámce, mezinárodní spolupráci a inovativní technologická řešení. Posílením opatření proti praní špinavých peněz anebo “CTF” a posílením spolupráce mezi vládami, finančními institucemi a orgány činnými v trestním řízení může globální komunita povinných subjektů narušit sítě nezákonného financování a chránit se před hrozbami pro bezpečnost konkrétních zemí.