Povinnosti vyplývající z AML zákona v České republice
3.12.2022Autor článku:
Jan Malý, realitní makléř
Datum uveřejnění:
3.12.2022
Teoretická část:
Česká republika v roce 2008 přijata do závazné sbírky zákonů zákon č. 253/ 2008 Sb., o některých opatřeních proti legalizaci výnosů z trestné činnosti a financování terorismu. Jedná se o zákon, který byl implementován z evropské směrnice dle nařízení Evropské unie. V tomto článku se autor zabývá ve stručné formě nejpodstatnějšími povinnosti vyplývajícími z AML zákona.
Praktická část:
AML právní regulace se v České republice řídí především zákonem č. 253/2008 Sb., o vybraných opatřeních proti legalizaci výnosů z trestné činnosti a financování terorismu, ve znění pozdějších předpisů (AML zákon). Zákon o boji proti praní peněz je v souladu s mezinárodními standardy stanovenými organizacemi, jako je Financial Action Task a zajišťuje nejenom evropský, ale i globální, soulad s vynakládaným úsilím v oblasti boje proti praní peněz.
Regulační orgány:
Česká národní banka (ČNB) slouží jako primární regulační orgán odpovědný za dohled nad dodržováním AML předpisů ze strany finančních institucí, včetně bank, pojišťoven a investičních firem a samozřejmě také realitních zprostředkovatelů a realitních kanceláří.
Finanční analytická jednotka (FAU) je odpovědná za příjem, analýzu a šíření hlášení o podezřelých transakcích a aktivitách.
Finanční instituce neboli povinné subjekty v České republice podléhají přísným povinnostem v oblasti boje proti praní peněz, včetně identifikace zákazníků, kontroly zákazníků a zvýšené hloubkové kontroly pro vysoce rizikové zákazníky a průběžného monitorování obchodních transakcí.
Povinné subjekty coby oznamovatelé jsou povinni předkládat FAÚ hlášení o podezřelých transakcích, když se setkají s transakcemi nebo aktivitami, které vyvolávají důvodné podezření z praní špinavých peněz nebo financování terorismu. Nedodržení předpisů AML může mít za následek přísné sankce, včetně pokut, odebrání licence a trestního stíhání. ČNB a FAÚ mají pravomoc ukládat sankce subjektům, které neplní své AML povinnosti.
Závěr:
Anti-Money Laundering předpisy v České republice odráží závazek země bojovat proti praní špinavých peněz a financování terorismu a zároveň je v souladu s mezinárodními standardy a osvědčenými postupy. Udržováním silného regulačního dohledu, důsledným prosazováním zákonů v oblasti boje proti praní peněz a podporou spolupráce na domácí i mezinárodní úrovni se Česká republika snaží chránit svůj finanční systém a chránit před hrozbami, které představují nezákonné finanční aktivity.
Zpět