Nabídka rodinných domů v Plzni a jejím okolí: Růst nabídky navzdory výzvám

15.10.2024

Trh s rodinnými domy v Plzni a okolí zažívá v posledních měsících rozmach, který je překvapivý vzhledem k aktuálním ekonomickým podmínkám. Přestože vysoká inflace, růst cen stavebních materiálů a zvyšující se úrokové sazby hypoték mají negativní dopad na trh s nemovitostmi, poptávka po rodinných domech v této oblasti roste. Jaké jsou hlavní faktory, které tuto situaci ovlivňují?

Prvním důležitým faktorem je zvyšující se zájem o bydlení mimo velká města. Pandemie covidu-19 proměnila pohled mnoha lidí na to, jak chtějí žít. Zatímco dříve dominovala poptávka po bytech v centrech měst, dnes mnoho lidí hledá klidnější a prostornější bydlení na okrajích měst či v příměstských oblastech. Plzeň a její okolí nabízí ideální kombinaci dobré dostupnosti do města, ale také dostatek klidu a soukromí, což zvyšuje atraktivitu rodinných domů v této lokalitě.

Dalším významným faktorem je nabídka nových developerských projektů zaměřených na rodinné domy. V poslední době vzniklo několik významných projektů, které výrazně rozšířily nabídku na trhu. Například projekt „Vily na Valše“ přináší desítky nových domů v těsné blízkosti přírody, což oslovuje především rodiny s dětmi. Dále projekt „Plzeňská Zahrada“ v oblasti Litic plánuje výstavbu více než 50 rodinných domů s možností individuálního přizpůsobení. Výstavba rodinných domů v příměstských oblastech, jako jsou Rokycany nebo Nýřany, také zaznamenává nárůst.

Poptávka po rodinných domech však není poháněna pouze místními kupci. Výrazný vliv má i přesun lidí z Prahy a dalších větších měst, kde jsou ceny nemovitostí výrazně vyšší. Plzeň, s relativně dostupnějšími cenami, kvalitní infrastrukturou a příjemným prostředím, je atraktivní alternativou pro ty, kdo hledají vlastní dům, ale nechtějí investovat do drahých nemovitostí v hlavním městě.

Nicméně, i zde se setkáváme s překážkami. Vysoké ceny stavebních materiálů a stále rostoucí úrokové sazby výrazně ovlivňují schopnost lidí financovat nákup nemovitosti. Úrokové sazby u hypoték mohou přesahovat hranici i 6 %, což výrazně prodražuje financování. Cena nových domů roste jak kvůli drahým materiálům, tak i kvůli vyšším nákladům na pracovní sílu. To způsobuje, že mnoho kupců pečlivě zvažuje své investice a hledá dostupnější alternativy.

Zatímco nabídka rodinných domů v Plzni a jejím okolí roste, budoucí vývoj bude záviset na několika faktorech, zejména na ekonomické stabilitě a vývoji inflace. V případě, že by došlo ke snížení úrokových sazeb, můžeme očekávat další nárůst zájmu o nové projekty. Na druhou stranu, pokud ekonomická nejistota přetrvá, mohou se někteří developeři ocitnout v situaci, kdy bude poptávka po nových rodinných domech stagnovat.

V každém případě, současný růst nabídky rodinných domů je pro Plzeň a její obyvatele pozitivní signál. Přináší větší konkurenci na trhu, což by mohlo pomoci zmírnit nárůst cen a poskytnout širší výběr pro zájemce o bydlení.

Ing. Pavel Šmíd, MBA
Oblastní zástupce Realitní komory ČR