Fenomén falešných realitních transakcí v České republice

9.8.2021

Autor článku:
Jan Malý, realitní makléř

Datum uveřejnění:
9.8.2021

Teoretická část:
Česká republika zažívá v posledních letech značný nárůst falešných transakcí s nemovitostmi, které představují značná rizika pro bezpečnost země a její finanční stabilitu. Tyto podvodné plány, organizované sofistikovanými zločineckými skupinami, podkopávají důvěru v realitní trh a mají dalekosáhlé důsledky pro jednotlivce a ekonomiku.

Praktická část:
Pachatelé trestné činnosti obvykle používají různé taktiky k provádění falešných transakcí s nemovitostmi, včetně padělání majetkových dokumentů, vydávání se za legitimní vlastníky nebo manažery jednotlivých nemovitostí. V ojedinělých případech pachatelé využívají také slabá místa v systému evidence nemovitostí v rámci bytových družstev k podvodnému převodu družstevních podílů nebo manipulaci se záznamy o jejich vlastnictví. Falešné transakce s nemovitostmi se obvykle zaměřují na nic netušící kupující a prodávající, kteří se nechají zlákat atraktivními nabídkami. Pachatelé mohou používat sofistikované marketingové taktiky, falešné přihlašovací údaje a přesvědčivou komunikaci, aby získali důvěru svých obětí a usnadnili podvodnou transakci.

Oběti falešných transakcí s nemovitostmi utrpí značné finanční ztráty, emocionální stres a poškození jejich pověsti v rámci jejich komunity. Vymáhání ztracených prostředků a náprava podvodných transakcí mohou být náročné, ovšem dost často zcela nereálné.

Pokud se týká zamezení tohoto jednání, jako návrhy řešení autor článku uvádí následující možnosti:

Posílení právní úpravy týkají se evidence nájemních smluv v rámci katastru nemovitostí anebo v rámci jednotlivých bytových družstev.

Zvyšování povědomí mezi kupujícími, prodávajícími a realitními odborníky o rizicích falešných transakcí a běžných podvodných schématech je zásadní pro prevenci viktimizace objetí této trestné činnosti.

Regulační orgány, jako je Česká národní banka a Ministerstvo spravedlnosti, by měly spolupracovat s orgány činnými v trestním řízení při sledování transakcí s nemovitostmi, odhalování podvodných schémat.

Zavedení technologických řešení, jako je ověřování digitální identity, může zvýšit transparentnost, bezpečnost a integritu transakcí s nemovitostmi, což pachatelům trestné činnosti značně ztíží manipulaci se záznamy nebo padělání dokumentů.

Závěr:
Falešné či podvodné realitní transakce s nemovitostmi představují významnou hrozbu pro integritu realitního trhu v České republice, narušují důvěru, ohrožují finanční zabezpečení a brzdí ekonomický pokrok. Zavedením robustních právních rámců, zvýšením povědomí, posílením regulačního dohledu a využitím technologických inovací mohou zúčastněné strany účinně bojovat proti falešným transakcím s nemovitostmi a chránit zájmy kupujících, prodávajících a širší ekonomiku. Obezřetnost, pečlivost a spolupráce jsou nezbytné v pokračujícím boji proti realitním podvodům v České republice.